ВЕРТЕП

"Гурт мандрівних дяів Вертеп" – таку ось довгу й кучеряву назву дав своєму дітищу дніпропетровський Тимофій Хом’як. Те, що на початку 2001-го року кілька молодих хлопців і дівчат почали грати український урбаністичний фолк в зросійщеному Дніпропетровську, саме по собі і було унікальним явищем. Ще більш дивовижним є те, що "Вертеп" став засновником Мистецької Агенції "Арт-Вертеп". За п ’ять років існування "вертепівці" провели величезну кількість культурних і мистецьких акцій, учасниками яких стали Сергій Жадан, Юрій Андрухович, брати Капранови, Андрій Бондар, Маріанна Кияновська, Марія Бурмака, групи "Гайдамаки", "Мертвий півень", "Перкалаба", "Таліта Кум" і багато-багато інших знаних і талановитих "творчих одиниць".

Окрім літературно-музичних майданчиків, "Вертеп" відкрив власну крамницю з українськими книжками і дисками. Себто, Тимофій і друзі створили динамічний осередок сучасної української культури і безперервно знайомить місто з усіма його яскравими арте-фактами. Паралельно з київськими вечорницями Олега Скрипки, "вертепівці" почали робити свої власні. З особливою увагою відтворюється Різдвяний вертеп. Щодо, власне, самої музичної формації, вона встигла об’їхати усі можливі фестивалі і зібрати там певну кількість нагород і дипломів. Втім, не це є головним.

Долаючи скепсис свого культурного оточення в рідному місті, хлопці видають альбоми один за одним. Останній, з дивною назвою "Бучалчин гандж" "Вертеп" презентував навесні, присвятив диск власному п’ятиріччю і вирушив у грандіозний Всеукраїнський клубний тур. Приймали "Вертеп" найвідоміші клуби Києва, Харкова, Донецька, Тернопіля, Львова, Івано-Франківська, Луцька, Одеси і Сімферополя. Цікаво, в Донецьку хлопців сприймали тепліше, ніж у Києві, а загалом люди скрізь скучили за чимось свіжим, щирим і рідним. І це відчували музиканти, спілкуючись з однолітками в різних містах. Зрештою, цей промоційний тур нового альбому був потрібний і для того, аби з’ясувати ступінь попиту на урбаністичний фольк-рок дніпропетровців. Наприкінці туру "Вертеп" з усією можливою очевидністю переконалися, що їхня музика потрібна людям.

Отже, що ж таке "бучалчин гандж"? На підгороднянській говірці Дніпропетровської області "бучалка" – це верхівка, або голівка очерету, яку інколи покурюють місцеві жителі. Відповідно, увесь альбом просякнутий східняцьким мелосом, хоча усі пісні – авторські. "Платівка, яку ви тримаєте в руках – робить своє послання "Вертеп" – це те, що накипіло та програлося на багатьх майданчиках, написане вами й нами, замішане Богом (за що Йому окрема подяка) і спечене за різних умов на річці Дніпро. Тут кожна нота і кожне слово – східняцька земля, яка милостиво дозволяє нам ходити по ній ногами й бути від того щасливими".