Каша Сальцова

— Я віддаю свій голос, я віддаю руки обидві, я за тебе боролась, за те, щоб тебе любити, бо ти – на першому місці – так дуже розчулено і переконливо співає Саша Кольцова – лідер-вокалістка і водночас фронт-вумен модної київської групи "Крихітка Цахес". Її дебютний диск, виданий нещодавно столичною компанією "Комп Мюзік", розпочинається саме цією піснею-сповіддю, піснею-дифірамбом на честь коханої людини, де глибоко інтимні "месіджі" огорнуті в шати такої собі майже маніакальної оди коханню. А на загал, увесь альбом "Крихітки Цахес" саме про те, що, власне, є "на першому місці" в системі цінностей цієї конкретної формації. Стосовно музичних пріоритетів, то вони (пріоритети) кристалізувалися досить тривалий час. Що і як зіграно "Крихіткою" на цьому диску – це результат п’ятирічних пошуків свого звуку, і – безумовно – свого Місця у плеяді груп, які вже зформували обличчя (мармизу, личину – кому як до вподоби) альтернативної поп і рок-музики. "Скажи мені хто твій друг…" – керуючись цим крилатим висловом, легко увійти до системи цінностей "Крихітки", тому що для "Фактично самих", "Квадраджессіми", "Димної суміші", "Тартака" й "Бумбокса" вони є близькими й зрозумілими. Якщо залишити за дужками виразний нон-конформізм та жорстку альтернативу "Фак-самих" і "Суміші" – найближчих друзів "Крихітки Цахес", то ми отримаємо звуковий коктейль, зроблений за останніми рецептами постсовкової, постелектронної і постпсихологічної епохи.

КРИХІТКА ЦАХЕС

Саші Кольцовій та її музикантам вдалося утворити страву, що найбільше нагадує борщ (не плутати з однойменним культовим панк-роковим колективом). І хоча у звуковій палітрі є відлуння гранджу, тріп-хопу, рок-н-ролу, усе це акуратно витримано в домінуючій естетиці євро-попу. Тобто Ваші вуха почуватимуться комфортно. Насправді звук міг би бути жорсткішим, оскільки альбом записувався і зводився на студії "Фак.Субмарина" Олегом Артимом і Артуром Даніеляном – музикантами групи "Фактично самі", за участю солістки цієї ж групи Ірени Карпи (пісня "Прима"). Студійна версія звучання "Крихітки" суттєво відрізняється від їхнього ж конкретного звуку. Схоже, що для Саші Кольцової і компанії то є концептуально важливим, позаяк розумний компроміс, а саме альтернативний поп є набагато привабливішим (звісно ж, для тих самих мас-споживачів продукції "М1".

У тому, що альбом робився непоспіхом теж є свої плюси, оскільки "Всі джерела відкриті", "Вменеємен" і "На першому місці" – ці пісні вже встигли полюбитися багатьом, хто слідкує за творчістю Саші Кольцової – таке ось у неї сценічне і медійне псевдо, яким її нагородили фани фестивалю "Нівроку" в Тернополі.

КРИХІТКА ЦАХЕСІ ще одне. Часто Сашу "дістають" – і не лише знайомі – стосовно назви групи. Дійсно, в історії популярної музики групи нерідко обирали собі імена відомих літературних та кіногероїв з метою полегшити процес ідентифікації у слухачів. У нашому випадку ця назва явилася Саші уві сні. "Крихітка Цахес" (німецькою Klein Zaches) – це літературний персонаж Ернста Теодора Гофмана. Жоден з учасників групи не ототожнює себе з цією маленькою, злобною, але надзвичайно харизматичною потворою. Зайве тому підтвердження – мелодійний і симпатичний альбом.

 

Українська музика - рок-альтернатива. Лікарі гламурних вакханалій