ПЕРКАЛАБА

Напевно, всі чули про «Станіславський феномен» — групу літераторів, чий вплив на сучасні літературні процеси не помітити неможливо. І цей феномен дійсно існує — хоча в самому Івано-Франківську ставлення до цього дещо іронічне. І в цьому також полягає особливість культурної ситуації Івано-Франківська — невеликого за нашими мірками (250 тис.мешканців), але дуже стильного містечка, в якому виразно втілено традиції Австро-Угорської імперії. Носії сучасної культури сучасного Станіслава зовсім позбавлені пафосу самоствердження, оскільки тут немає проблеми самоідентифікації, а популярна теза «якщо не ми, то хто?» навіть не обговорюється. Художники-нонконформісти, літератори і музиканти Івано-Франківська — це одна велика і доволі дивна сім`я, де всі про всіх усе знають. Навіть ті, хто сповідують екстремальні ідеї, насправді виявляються малими людьми. Якщо під час літературної акції поет скидає штани і читає щось із новенького — то і це виглядає шляхетно. Станіславська шляхетність — це дивовижна толерантність, а точніше — інтуїтивно знайдений баланс екстремально-провокативного і традиційного начал.

ПЕРКАЛАБА

Місто поки що не продукує на український ринок поп-зірок і рок-старів, місто формує ситуацію, задовольняючись кількома міфами місцевого значення. З іншого боку, невеликого екскурсу в недалеку музичну історію Івано-Франківська досить, аби визначити віхи музичної еволюції міста. На зламі буремних 80-90-х років музичне обличчя визначали ЗАГРАВА, БУНКЕР ЙО, БРАТИ БЛЮЗУ і Тарас Житинський. Усі вони стали відомими завдяки «Червоній Руті», а точніше — десяткам лауреатських концертів в Україні та за кордоном. Зрозуміло, якби у свій час було створено бодай мінімальну шоу-бізнесову інфраструктуру, то музичний розклад сьогодні мав би абсолютно інший вигляд. Сьогодні у Станіславі розповідають про джазовий бум — і справді тут існують два міцні джазові колективи — СТАНІСЛАВ-ДІКСІЛЕНД-БЕНД, ДЖАЗ-КЛАСІК. Від кінця 90-х тут проходить фестиваль «Зимовий джем в Станіславі», на який прибувають джазмени зі Львова, Ужгорода, Києва та інших міст.

Але якщо джазова сцена в місті хоч якось структурована, то все, що має відношення до актуальної сцени або альтернативи, перебуває в типовій ситуації глибокого андеграунда. Єдина команда, яка має тут статус майже культової — ПЕРКАЛАБА. Гурт опікує Олег Гнатів, продюсер і водночас директор FM-радіостанції «Вежа». ПЕРКАЛАБА — це назва містечка на українсько-румунському кордоні, де по чудернацькому переплітаються діалекти і фольклорні традиції різноманітних національних меншин. ПЕРКАЛАБА на сцені — це неймовірний драйв і видовище, яке заворожує своєрідною харизмою фронтмена групи на ім`я Федот. Відносно актуальності звучання — це саме те, що є модним сьогодні у Європі завдяки таким постатям як Горан Брегович і Ману Чао. Синтез реггі, ска, місцевого мелосу і панківської енергетики — це і є головний козир ПЕРКАЛАБИ.

ПЕРКАЛАБА

Інший напрям — сучасний хіп-хоп представляє дует «Курчик МС і доктор Мак-Крейзі», яким вистачило кількох виступів, аби звернути на себе увагу. Концептуальний альтернативний рок грає тут єдина своєрідна група КОРПУС БУЦЕФАЛА, яка дещо нагадує колишню київську команду ІВАНОВ-ДАУН. Електронний проект СПІЛ — це дітище Едика Скрипника, раніше учасника київського гурту ІОА-4, а нині — телеоператора ТРК «Вежа». СПІЛ прагне створювати актуальну електронну музику і вряди-годи йому це вдається. Існують ще дві формації, які отримали відносну популярність на загальноукраїнському рівні. Це — лауреати фестивалю «Перлини сезону» групи ГРІН ДЖОЛИ і ХВИЛЮ ТРИМАЙ. Перша грає симпатичний припопсований реггі, а друга — модний молодіжний рокапопс. Сильний бік обох проектів — доволі якісне звучання, наявність студійних записів і кліпів. Шкода групи ЛА МАНШ, яку, на жаль, недорозкрутив Віталій Клімов — а дебют був багатообіцяючий. Таку само сентенцію можна вжити на адресу формації ОКРУГ 2000, виступ якої на «Перлинах сезону» був більш ніж переконливим. Отже, музична ситуація Івано-Франківська — є типовою для невеликих міст України в цілому: за наявності досить міцного потенціалу спостерігаємо відсутність реалізації творчих ідей в широких масштабах.