ІВАНОВ ДАУН

Сталося! Адепти різнокаліберної альтернативи від рок-н-ролу зібралися під знаменами «Альтернативи» — першого всеукраїнського фестивалю незалежної музики. У місті Лева, що має власні традиції і власних адептів, у вересні 1994 року тривав гучний багатогодинний рок-марафон, який ретельно фіксувало радіо «Промінь», фільмувало ТБ. Фактично перша спроба масштабної «засвітки» найцікавішого спектру рок-музики виявилася цілком вдалою і 19 гуртів із багатьох регіонів України мали повноцінні виступи у Палаці спорту «Спартак». Понад півсотні демо-касет від кандидатів «Альтернативи» прослухало журі фестивалю і зупинило свій вибір на 19-ти. Вибір важко звинувачувати в обмеженні стильового різнобарв`я, адже представлені були всі можливі напрями — від ню-вейву до фанк-металу.

ПЛАЧ ЄРЕМІЇВажка місія відкривачів імпрези випала гостям — київському глем-роковому проекту Юрка Здоренка під назвою ЯЯЯ. Що ж, першим завжди дістається «на горіхи». Саме під час виступу ЯЯЯ відстроювався звук і ця команда принесла себе в жертву недолугості звукооператорів. Втім, надзвичайно життєрадісні хіти «яяя-шників» продерлися до душ двотисячної аудиторії Палацу і львівський НЕБОРАК-РОК-БЕНД вже покотив з легкістю і необхідним драйвом. Елементи модного «гранжу», які сповідує ритм-секція НРБ, накладалися на досить архаїчну ритм-блюзову сітку, яку плели музиканти. Суміш виявилася, на мій погляд, посередньої якості. Це молода і вельми цікава група, яка просто мусить позбутися аури занудства і внутрішньої втоми. Більше радості на одиницю звучання!

Леся Герасимчук і група ДРАГЛАЙН теж заблукали манівцями багатослів`я і стильової невизначеності. Мозаїчний звуковий килим «усього потрошку» заважав головному мотиву, який годі було почути. Менше звуків на одиницю емоцій! СЛИМАК НА ПЕКУЧОМУ ПЕРЦІ з Донецька — найбільш чудернацький колектив на «Альтернативі», якому вдалося зліпити абсурдистсько-гротескний замок на піску. Маса ремінісценцій — від ДООРЗ до Заппи — але все тримається купи! Кожна нова програма МЕРТВОГО ПІВНЯ — новий стрибок у незнане. Від фольк-акустики до рок-мейнстріму, далі — до гранджу і хард-року. Новий сюрприз — суттєво обважнілий МЕРТВИЙ ПІВЕНЬ — на «Альтернативі». Було помітно: у Львові їх знають і люблять такими, якими вони є щоразу… Незрівняно «щасливий рибалка» Володимир Ілліч Мойсєєв привіз із Києва MONKEY`S WORK — групу, яка змусила ведучого концертів Сашка Богуцького говорити компліменти на адресу «Мавп`ячої роботи» просто зі сцени. Своїм потужним фанк-металом — гнучким, гарним і гордовитим — вони примусили слухати себе кожного, навіть найбайдужішого. Нова редакція київської інді-групи ІВАНОВ ДАУН запропонувала як мінімум дві міні-програми: фолково-акустичну з чудовим акордеоном на чолі та досить звичайну хард-корову зі всіма атрибутами цього стилю. Хотілося більше відвертості.

ВІЙГості «Альтернативи» — київський ВІЙ — приїхав до Львова в оновленому складі і не розчарував прихильників. Уперше в складі ВІЯ ми побачили ветерана ритм-блюзової сцени — барабанника Юрія Забару й досвідченого лідер-гітариста Сергія Гаращенка. Добре, що з ними прибув звукорежисер Андрій Козелков. Відповідно звук був на рівні й виступ ВІЯ виявився одним із найкращих на імпрезі. Дмитро Добрий Вечір з друзями за два-три такти занурили присутніх у магічну ауру язичницького рок-н-ролу. Вийти зі стану цієї надритмічної ейфорії було непросто. Допомогли поляки з групи DUMP, які врізали таку потужну звукову хвилю з «гранжу» й «нойзу», що й годі було витримати. Це був один із найсильніших гуртів на «Альтернативі». Сильних з погляду довершеності образу і майстерності виконання. Це тріо з Познані має в доробку лише один аудіо-альбом на касеті. Нині готує другу програму. До речі, музиканти висловили побажання грати на українських імпрезах без гонорарів, заради ідеї.

Якщо перший день «Альтернативи» представляв собою переважно діалог двох рок-шкіл — львівської і київської, то день наступний явив полілог і в музичному, і в географічному аспектах. Творча лабораторія клубу мистецтв «Білий звук» — одеська капела ЛЮДИНА ДОЩУ — демонструвала акустичну музику, наближену до таких напрямів, як нью-ейдж та рок-фолк. Ця команда випадала з електричного контексту фестивалю, але її участь додала необхідних барв концерту. Нео-романтика групи SKY TALE з Чернівців мала вигляд ще однієї симпатичної барви у спектрі «Альтернативи» але трошки заважала подібність її звучання до Ю-ТУ та інших аналогів. Помпезні металеві бенди з Харкова і Дніпропетровська не мали, м`яко кажучи, чогось справді новаторського, це був звичайний хеві. Отже, оригінальність і децибели — зовсім різні речі. Чернігівська ФОА-ХОКА — одна з небагатьох груп, яка відповідала концепції імпрези в класичному її розумінні. Старанно конструюючи витончено-рафінований звук, ФОА-ХОКА на високій ноті тримала внутрішній нерв змішаних почуттів. Група працює на межі різних напрямів і важко чітко окреслити її «машино-людяну» естетику.

МЕРТВИЙ ПІВЕНЬСенсаційним був виступ групи НЕБО-РОК, який виник як продовження манери читати свої вірші львівського поета Віктора Неборака. Це була ціла рок-поетична сюїта, над втіленням якої працювали провідні львівські рок-музиканти Роман Чайка (МЕРТВИЙ ПІВЕНЬ), Всеволод Дячишин (ПЛАЧ ЄРЕМІЇ), Андрій Алфавицький (НЕБОРАК-РОК-БЕНД), Олег Калитовський (+GG+). У проекті також брали участь авангардовий художник Петро Старух і Руслана Лижичко. Є ідея зафіксувати той проект у студії і тоді вже буде зрозуміло, що воно таке.

Львівська ПАМ`ЯТКА АРХІТЕКТУРИ також балансує, але на межі психоделіки й арт-року. І грає дедалі краще! Музичний букет того вечора збагатили дві справжні зірки: львівський ПЛАЧ ЄРЕМІЇ та київська ВВ. Це були два найенергічніше насичені, найзахоплюючі виступи. Обидві групи користуються шаленою популярністю, хоча і грають абсолютно різну музику. Київський ДЖЕМІКС на чолі з Анатолієм Вексклярським грали у стилі «темної хвилі», робили це впевнено і професійно. На жаль, не пролунали нові речі. Чудовий вокал у власному гітарному супроводі, шляхетно-витончені композиції подарувала Люсі Югас-Корнер з Києва. Її виступ зайвий раз довів, що подібні твори не призначені для виконання у Палаці спорту. Гість з близького зарубіжжя — група АУКЦЫОН — приїхала з берлінського фестивалю на власному автобусі й терміново включилася до програми «Альтернативи». Порцією «аукцыонівських» хітів фестиваль і було завершено.

Отже, люди, які робили «Альтернативу» у Львові, робили це вперше. Пальма першості — в їхніх руках. Уперше в Україні відбулося рок-шоу саме такого гатунку, тож якісь прорахунки й невеличкі мінуси можна списати. Андрій Партика, Сашко Богуцький та інші люди робили усе можливе. У результаті молодь України отримала непересічну і дуже цікаву імпрезу. Нехай «Альтернатива» й надалі залишається альтернативною стосовно консерватизму і провінційності.